Rakının Şalgamsız Gitmediği 23. Adana Film Festivali’nin Ardından

Bu sene 23.’sü gerçekleşen Uluslararası Adana Film Festivali yine tüm heyecanıyla geçti ve bitti. Türkiye’den ve dünyadan pek çok sinemasever ve profesyonelin katıldığı festivale şehir muhteşem atmosferi ile ev sahipliği yaptı. 7 gün boyunca film gösterimleri, panel, atölye gibi pek çok etkinliğin gerçekleşti.

Bu seneki Onur Ödülleri usta oyuncular Ayla Algan ve Murat Soydan ile yazar Osman Şahin’e verildi.

Festivalin en heyecanlı günüyse hiç kuşkusuz 24 Eylül Cumartesi akşamı gerçekleşen Ulusal Uzun Metraj Film yarışmasıydı. 12 ulusal filmin yarıştığı festivalin kırmızı halısında Tuba Büyüküstün, Menderes Samancılar, Cem Yılmaz, Demet Akbağ ve Yetkin Dikinciler gibi ünlü isimler büyük ilgi gördü.

Yarışma filmleri arasında Hiner Saleem’in ‘Dar Elbise’, Reha Erdem’in ‘Koca Dünya’, Derviş Zaim’in ‘Rüya’, Çağan Irmak’ın ‘Nadide Hayat’,  Güven Beklen’in ‘Mehmet Salih’, Handan Öztürk’ün ‘Bana Git De’, Erhan Tuncer’in ‘Ağustos Böcekleri ve Karıncalar’, Mehmet Can Mertoğlu’nun ‘Albüm’, Çağdaş Çağrı’nın ‘Geçmiş’, Yüksel Aksu’nun ‘İftarlık Gazoz’, Cemil Ağacıkoğlu’nun ‘Tarla’ ve Kıvanç Sezer’in ‘Babamın Kanatları’ adlı filmleri yarıştı.

Yarışmanın jüri başkanlığını deneyimli yönetmen ve senaryo yazarı Tayfun Pirselimoğlu yaparken jüri üyeleri arasında yönetmen Emin Alper, görüntü yönetmeni Türksoy Gölebeyi ve oyuncular Hatice Aslan ile Muhammet Uzuner görev yaptı.

En iyi film ödülüne Reha Erdem’in “Koca Dünya” adlı filmi layık görülürken, toplamda yedi ödüle layık görülen yönetmen Kıvanç Sezer’in ilk uzun metraj filmi “Babamın Kanatları” geceye damgasını vurdu. Cem Yılmaz’ın da küçük bir espriyle filmin başarısına dikkat çektiği gecede Adana İzleyici Ödülünü Yüksel Aksu’nun yönettiği “İftarlık Gazoz” filmi aldı.

Ulusal Yarışmada ödüle layık görülen sanatçı ve eserler şöyle:

– En İyi Film Ödülü: Koca Dünya (Reha Erdem)

– Yılmaz Güney Ödülü: Babamın Kanatları (Kıvanç Sezer)

– Adana İzleyici Ödülü: İftarlık Gazoz (Yüksel Aksu)

– En İyi Yönetmen Ödülü: Mehmet Can Mertoğlu (Albüm)

– En İyi Senaryo Ödülü: Mehmet Can Mertoğlu (Albüm)

– En İyi Kadın Oyuncu Ödülü: Gizem Erdem (Rüya)

– Tarık Akan En İyi Erkek Oyuncu Ödülü: Menderes Samancılar (Babamın Kanatları)

– En İyi Müzik Ödülü: Bajar (Babamın Kanatları)

– En İyi Görüntü Yönetmeni Ödülü: Florent Herry (Koca Dünya)

– En İyi Sanat Yönetmeni Ödülü: Meral Efe – Yunus Emre Yurtseven (Albüm)

– En İyi Kurgu Ödülü: Umut Sakallıoğlu (Babamın Kanatları)

– En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Ödülü: Kübra Kip (Babamın Kanatları)

– En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Ödülü: Musap Ekici (Babamın Kanatları)

– Türkan Şoray Umut Genç Veren Kadın Oyuncu Ödülü: Ecem Uzun (Koca Dünya)

– Umut Veren Genç Erkek Oyuncu Ödülü: Ilgaz Kocatürk (Tarla)

– Jüri Özel Ödülü – Cemil Ağacıkoğlu (Tarla)

– Sinema Yazarları Derneği (SİYAD) En İyi Film Ödülü: Kıvanç Sezer (Babamın Kanatları)

– Film Yönetmenleri Derneği İyi Yönetmen Ödülü: Reha Erdem (Koca Dünya)

adanaff

 

 

yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 
buna benzer şeyler